Przedstawiam Państwu scenariusz lekcji matematyki w klasie 4 na temat: Dzielniki i wielokrotnośc. Zawiera on arkusz hospitacji oraz zadania przygotowane do druku do wykorzystania na lekcję pokazową.
Arkusz hospitacji
Nauczyciel: Wojtasik Sławomir.
Klasa: 4. Data
Temat lekcji: Dzielniki i wielokrotności – podsumowanie wiadomości.
Cele lekcji
Poziom taksonomiczny
|
Kategoria celu |
Wiadomości:
Uczeń:
- zdefiniuje pojęcia: dzielnik, wielokrotność, NWD, NWW, liczba pierwsza, liczba złożona
- zna i rozumie cechy podzielności przez 2, 3, 4, 5, 9, 10, 100
- poda przykłady liczb pierwszych i złożonych
- sprawdzi i uzasadni, że podana liczba jest podzielna przez 2, 3, 4, 5, 9, 10, 100
- poda kilka wielokrotności dowolnej liczby naturalnej
|
A
B
A B
A
|
Umiejętności:
Uczeń:
- utworzy liczbę dwu lub trzycyfrowa podzielną przez 2, 3, 4, 5, 9, 10, 100 spełniającą określone kryteria
- wyznaczy zbiór dzielników zadanej liczby naturalnej
- zastosuje własności liczb naturalnych w zadaniach o treści praktycznej
|
C
C
C
|
Metody:
- słowna – pogadanka
- praktyczna – ćwiczenia dotyczące utrwalenia i zastosowania teorii
|
|
Środki dydaktyczne:
Zeszyt ćwiczeń, podręcznik, kartki z zadaniami, kupony totolotka
|
|
Formy:
Indywidualna, w grupach czteroosobowych, zbiorowa z całą klasą
|
Indywidualizacja ( praca z uczniem słabym i zdolnym )
Zadawanie elementarnych zadań dla ucznia z trudnościami a trudniejszych dla uczniów zdolnych.
|
Tok lekcji:
- Organizacja klasy
- Kontrola pracy domowej
- Rozwinięcie tematu lekcyjnego
Ø ustne powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji dotyczących:
§ podania cech podzielności liczb naturalnych
§ wykorzystania przez ucznia tych cech do konstrukcji liczby dwu lub trzycyfrowej podzielnej przez daną liczbę
§ uzasadnienia czy wskazana liczba jest podzielna przez daną liczbę
§ sprawnego wykonywania działań w pamięci
§ podania dzielników i wielokrotności liczby naturalnej
§ Obliczania NWD i NWW
Ø rozwiązanie zadania tekstowego o treści praktycznej na zastosowanie obliczania NWD i NWW
Ø praca w grupach czteroosobowych:
· rozwiązywanie zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności określone w arkuszu
· prezentacja i punktacja rozwiązań
· ocena pracy grupy
- Podsumowanie i ocena pracy uczniów
- Zadanie pracy domowej i zakończenia lekcji
|
Samoocena nauczyciela:
|
Literatura: W.Nowak – Konserwatorium z dydaktyki matematyki
Scenariusze lekcji matematyki z internetu
Zadania dla zespołów 4-ro osobowych
Zadanie 1. Czy liczby zapisane w tabeli SA podzielne przez 2? Pod każdą liczbą wpisz literę T jeśli tak, lub N jeśli nie.
Zadanie 2. Czy liczby zapisane w tabeli są podzielne przez 5? Pod każdą liczbą wpisz + jeśli tak, lub – jeśli nie.
Zadanie 3. Czy liczby zapisane w tabeli są podzielne przez 10? Pod każdą liczbą wpisz cyfrę 1 jeśli tak, lub 0 jeśli nie.
Zadanie 4. Czy liczby zapisane w tabeli są podzielne przez 3? Pod każdą liczbą wpisz X jeśli tak, lub zostaw puste miejsce jeśli nie.
Zadanie 5. Czy liczby zapisane w tabeli są podzielne przez 4? Pod każdą liczbą wpisz TAK lub NIE.
TABELA WYNIKÓW
Zadanie 1
|
Zadanie 2
|
Zadanie 3
|
Zadanie 4
|
Zadanie 5
|
|
|
|
|
| Zadanie 6. Obok każdej liczby dopisz taką cyfrę, aby nowo powstała liczba była podzielna przez 9.
3456 210 1381
Zadanie 7. Otocz czerwonym okręgiem liczby, które są wielokrotnościami liczby 6.
36 66 70 26 15 54 120 48
Zadanie 8. Wypisz wszystkie dzielniki liczby 24.
Zadanie 9. Z podanych liczb wybierz najmniejszą wspólną wielokrotność liczb 12 i 8 i wpisz do trójkąta.
8 28 48 12 24 80
dorysuj figury
Zadanie 10. Z podanych liczb wybierz największy wspólny dzielnik liczb 18 i 30 i wpisz do koła.
8 12 6 24 4 40
dorysuj figury
TABELA WYNIKÓW
Zadanie 6
|
Zadanie 7
|
Zadanie 8
|
Zadanie 9
|
Zadanie 10
|
|
|
|
|
| Zadanie tekstowe
Adam, Marek i Paweł należą do Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym miesiącu wszyscy rozpoczęli dyżur w tym samym dniu, ale następne dyżury Adama wypadają co 3 dni, Marka co 4 dni, a Pawła co 5 dni. 1. Najwcześniej za ile dni Adam i Marek będą pracować razem? 2. Za ile dni cała trójka będzie pracować razem?
Zadanie podsumowujące – praca indywidualna
Wypełnij kupon totolotka skreślając w każdym kwadracie po 5 liczb odpowiednio: 1) w pierwszym kwadracie liczby podzielne przez 5 2) w drugim kwadracie liczby podzielne przez 2 3) w trzecim kwadracie dzielniki liczby 30 4) w czwartym kwadracie wielokrotności liczby 4 5) w piątym kwadracie liczby pierwsze 6) w szóstym kwadracie liczby parzyste podzielne przez 3
|